Dinamo Bucureşti vs FC Barcelona

Dinamo Bucuresti vs FC BarcelonaA trecut şi „meciul verii” sau „marele amical de lux” cum a fost numit, în presa românească, meciul Dinamo Bucureşti vs FC Barcelona, disputat pe Naţional Arena din Bucureşti, arbitrat de o brigada autohtonă condusă de Cristian Pavel Balaj. Rezultatul final a fost 0 – 2  (0 -1 la pauza) iar golurile au fost marcate astfel:  în prima repriză, în min. 4 de către Lionel Messi şi în repriza a doua, în min. 92 de către  Ibrahim Affelay.

Din ce am văzut la televizor, publicul (doar 35.000 … parcă prea puţin pentru un asemenea meci), în prima repriză, nu a prea ştiut să se bucure de spectacolul fotbalistic, a fost cam amorţit poate şi pentru că în tribune au fost foarte mulţi politicieni şi alte aşa zise vipuri şi vedetuţe care nu prea au nimic în comun cu fotbalul dar nu se făcea să rateze dumnealor şansa de a fi pe Naţional Arena la „meciul verii”.

În prima repriză Barça a jucat combinativ, în stilul propriu (celebra tiki taka) dar parcă la o viteză redusă ca să apucăm să vedem şi noi şi jucătorii dinamovişti mingea :). Din păcate dinamovistii parcă au fost legaţi de picioare de faima adversarilor, au jucat timoraţi de parcă ar fi fost vreo mare ruşine să fie înfrânţi cu 5 – 0 de către Barcelona.

După pauză şi după muuulte schimbări de ambele părţi, câinii roşii au început să prindă niţel curaj şi să iasă la joc şi aşa au avut şi ei câteva ocazii. Parcă şi publicul a fost mai entuziast în repriza a doua şi a început să înţeleagă că acolo este în plină desfăşurare un spectacol fotbalistic la care e foarte frumos să te implici din tot sufletul.

La Dinamo Bucureşti Dario Bonetti i-a folosit pe:  Balgradean – Nica (Galchev ’86), D. Grigore (Scutaru ’85), Koulibaly (Luchin ’61), Pulhac (Musat ’64) – C. Matei (L. Rus ’67), Curtean (Axente ’57), C. Munteanu, Boubacar, Alexe (Issa Ba ’46) – Tucudean (Danciulescu ’77) iar la FC Barcelona Tito Vilanova a folosit următorii jucători: Valdes – Dani Alves (Montoya ’46), Pique (Mascherano ’46), Bartra (Fontas ’63), Jordi Alba (Adriano ’46) – Xavi (Ilie ’63), Busquets (Sergi Roberto ’46, Villa ’73), Fabregas (Iniesta ’46) – Pedro (Tello ’63), Messi (Rafinha ’77), A. Sanchez (Affelay ’46) cartonaş galben: Issa Ba ’74. Cristian Balaj a condus partida la centru fiind ajutat de Zoltan Szekely, Iulian Radu (asistenţi) şi Cristina Bujor (rezervă). A fost acordat un singur cartonaş galben lui  Issa Ba în min.74.

Pentru mine, ca microbist de canapea, a fost o plăcere să văd, măcar la televizor, supervedetele Barcelonei jucând la Bucureşti, pe un stadion cu care ne putem mândri dar care suferă din nou la capitolul gazon, lucru remarcat şi sancţionat şi de antrenorul catalanilor.  Dacă oficialii clubului Dinamo se îmbată cu apă rece şi cred că au făcut un meci bun împotriva Barcelonei se înşeala amarnic.

Voi aţi văzut meciul ? Ce impresie vi-a lăsat ?